Par mums

Lielā intervija: Esam ciemos pie tūrisma aģentūras Astra Tūre direktora Aleksandra Boļšakova
Lielā intervija: Esam ciemos pie tūrisma aģentūras Astra Tūre direktora Aleksandra Boļšakova
Autors: Aivars Mackevičs
Avots: BalticTravelnews.com

Jau vairāk nekā 20 gadus tūrisma aģentūras Astra Tūre īpašnieks un direktors ir Aleksandrs Boļšakovs, kura komanda viena no pirmajām Latvijā pirms vairāk nekā desmit gadiem radīja iespēju dažādu aviokompāniju biļetes izdevīgi nopirkt vienuviet – www.aviokases.lv Par savu spēcīgo pusi Astra Tūre uzskata ne tikai aviobiļešu un ceļojumu tirdzniecību, bet arī spēju par jebkuru no klientiem parūpēties visa viņa ceļojumā garumā.

BalticTravelnews.com: Tehnoloģijas ļoti strauji attīstās, izmaiņas līdz ar to nepārtraukti ir visās jomās. Kā, jūsuprāt, tehnoloģiju iespaidā attīstās tūrisma nozare, kāda pēc laika būs tūrisma aģentūru loma?

Aleksandrs Boļšakovs: Tā kā ir šodien, tā vairs nebūs! Tas ir skaidrs. Jau tagad ir pieejamas programmas, kas spēj konkrētam tūristam piemeklēt piemērotākās viesnīcas no vairāku desmitu piedāvājuma. Cilvēkam šodien viņa laiks ir ļoti dārgs, un viņš to īpaši nevēlas veltīt, lai klātienē apmeklētu tūrisma aģentūru, bet savu ceļojuma izvēli veic internetā. Aizvadītajos trīs gados čartera lidojumu skaits pieaudzis vismaz divas reizes. Cilvēki tik daudz jau ir ceļojuši, ka paši diezgan labi orientējas ko un kā vēlas, nākamo apmešanās vietu izvēlas pēc savas pieredzes vai paziņu ieteikuma. Jāņem vērā, ka no Latvijas pieejamie čartera lidojumu galamērķi ir diezgan labi apzināti un nemainīgi.

BalticTravelnews.com: Vai tas nozīmē, ka tuvojamies brīdim, kad lielie tūroperatori varētu atteikties no tūrisma aģentūru pakalpojumiem.

Aleksandrs Boļšakovs: Diez vai! Kā tūroperators visu spēs pārdot tikai ar savu resursu palīdzību?! Piemēram, redzam, ka aviokompānija “airBaltic” arī biļetes par zemāko cenu veiksmīgi pārdod pati, bet pārējo taču palīdz pārdot tūrisma aģentūras, ieguldot savus resursus un prasmes. Jāatzīmē, ka “airBaltic” regulāro lidojumu biļešu cena ir pieaugusi. Kādus 70% biļešu ceļotāji tāpat dažādās aviokompānijās iegādājas zemo cenu lidojumiem. Turklāt, ja vien ceļojumā mūsu klientam ir kāda risināma situācija, tad viņš var rēķināties, ka mēs viņam palīdzēsim. Mums arī ir vairāk laika un iespēju veltīt uzmanību šim klientam, meklējot tieši viņam labāko risinājumu.

BalticTravelnews.com: Piemēram, vai pēc pieciem gadiem Jūsu vadītajā tūrisma aģentūrā varētu būt izmaiņas, darbiniekiem jauni pienākumi?

Aleksandrs Boļšakovs: Noteikti, jo redzam, ka attīstība ir strauja. Mēs vieni no pirmajiem Latvijā ieviesām sistēmu, ka cilvēki biļetes lidojumiem var nopirkt tiešsaistē, un tas izrādījās pareizs solis. Taču darbiniekam vienmēr būs sava loma, un es labāk pieņemšu vēl kādu, lai viss ir padarīts un uzņēmumā izpaliktu liekas stresa situācijas.

BalticTravelnews.com: Ir sajūta, ka 20-25 gadus jauni cilvēki citādā veidā sev organizē ceļojumus un iegādājas biļetes lidojumiem. Vai uz tūrisma aģentūru pašreiz vairāk nāk vidējā paaudze un gados vecāki cilvēki?

Aleksandrs Boļšakovs: Jā, piekrītu. Taču Astra Tūre specifika, ka stabila daļa klientu ir, kam nepieciešami VIP līmeņa ceļojumi, tie arī ir gados vecāki – vismaz 40 gadus sasniegušie, ar stabiliem ienākumiem. Tāpat palielinās to klientu skaits, kuri vēlas ceļot ļoti lēti, meklē zemo cenu aviokompāniju īpašos piedāvājumus utml. Savukārt vidējās klases ceļotāju skaits nepalielinās. Noteikti savā ziņā šīs tendences raksturo arī ekonomisko situāciju valstī kopumā.

Daudzi organizē ceļojumu tūres sev paši, kas viņiem arī padodas, īpaši, ja runa ir par tiešo lidojumu galamērķiem. Un bieži vien arī pašiem sanāk lētāk, nekā kaut ko līdzīgu var piedāvāt tūrisma aģentūra. Ja tie ir savienojumu lidojumi, tad jaunieši ir gatavi pat nakšņot lidostās, lai tikai tiktu ar lētākajiem reisiem. Tūrisma aģentūras darbinieks tomēr centīsies ceļojumu organizēt tā, lai ceļotājam būtu ērtāk. Turklāt, ja kaut kas slikts notiks pa ceļam, ir garantija, ka ceļotājam būs kam pajautāt palīdzību. Mēs palīdzam visiem saviem klientiem neatkarīgi no tā, vai viņi biļetes un ceļojumus iegādājušies mūsu tiešsaistes lapā vai klātienē. Mums ir uzticīgi klienti, ar kuriem ilgstoši sadarbojamies, bet viņus dzīvē nekad neesam redzējuši. Taču, ja viņi zvana no lidostas un prasa pēc padoma un palīdzības, jo lidmašīnas reiss ir aizkavējies, tad to arī saņem.

BalticTravelnews.com: Līdz ar ceļojumu iegādes paradumu maiņu, daudzas tūrisma aģentūras vairs neuzskata, ka vajadzētu turēt sev biroju uz pilsētas galvenās ielas, pirmajā stāvā, lai katrs var ienākt.

Aleksandrs Boļšakovs: Protams, ka mainās arī Astra Tūre vajadzības. Paši esam saskārušies ar to, ka vairāki biroji pilsētā nav nepieciešami. Protams, kad tos atvērām, pirms vairāk nekā desmit gadiem tiem bija liela nozīme, un ieguldījumi sevi attaisnoja ar uzviju, jo nāca klienti un ceļojumus iegādājās uz vietas.

BalticTravelnews.com: Kādi ir Latvijas ceļotāju paradumi, kā tie mainās? Kā mainās ceļojumu plānošana, jo redzam, ja pēkšņi jānokļūst šonedēļ kādā Eiropas pilsētā, tad lidmašīnas biļetes ir ļoti dārgas.

Aleksandrs Boļšakovs: Kopumā ceļojumi tiek plānoti savlaicīgi. Skaidrs, ka, ja lidmašīnas biļete ir lētāka nekā bāka degvielas, tad cilvēks izvēlas lidot, nevis ceļot ar savu automašīnu. Saviem ceļojumiem es rezervēju biļetes aptuveni piecus, sešus mēnešus iepriekš, kad ir labākās cenas. Tomēr arī vajadzētu būt uzmanīgiem, jo divreiz gadā aviokompānijas maina savus lidojumu sarakstus, un var kaut kas pamainīties un līdz ar to neizdoties, kā plānots. Manuprāt, svarīgākais sākotnēji atrast izdevīgāko lidojuma biļeti, jo dzīvošanu jebkad varēs vieglāk piemeklēt.

BalticTravelnews.com: Kā iespējams noķert aviokompāniju izdevīgākās akcijas?

Aleksandrs Boļšakovs: Galvenais aprēķins tiek vērsts uz aktīvo tūrisma sezonu – vasaru. Oktobrī, novembrī aviokompānijas vērtē nākamo gadu, redz, ka vēl viss tukšs, un izveido kādu akciju. Janvārī jau sākas aktīva biļešu tirdzniecība, kas tādā tempā turpinās līdz martam, marta vidum. Arī tad reizēm tiek rīkotas akcijas, lai vēl pēdējās vietas lidmašīnās aizpildītu.

BalticTravelnews.com: Pēc Jūsu vērojumiem, kur cilvēki no Latvijas visbiežāk lido?

Aleksandrs Boļšakovs: Aizvien populāri galamērķi ir Londona, Frankfurte, Berlīne, Barselona. Atpūtai tieši Barselona ir populārs galamērķis, no turienes arī īsti nekur tālāk neaizlidot. Pārējās iepriekšminētās pilsētas ir labi pārsēšanās punkti, no kuriem ērti var nokļūt tālāk visā pasaulē.

BalticTravelnews.com: Kā Jūs vērtējat, kuras no starptautiskās lidostas “Rīga” apkalpotajām aviokompānijām, pasažieriem ir visērtākās.

Aleksandrs Boļšakovs: Lufthansa, Turkish Airlines…  Ar Krievijas aviolīnijas “Aeroflot” lidmašīnām ir ērti lidot. Turklāt lidojumu apjoms caur Maskavu ir pieaudzis, piemēram. Piemēram, daudzi lido uz Bangkoku tieši caur Maskavu, arī biļešu cena izdevīga. Uz Ēģipti vairs nav tik plašu iespēju ceļot, līdz ar to cilvēki meklē citas piemērotas atpūtas vietas, un viena no tām ir Taizeme. Pašreiz lēti var lidot no Ukrainas, bet, protams, cilvēki ir piesardzīgi, īpaši neizmanto šo iespēju.

BalticTravelnews.com: Kurp tuvākajā laikā cilvēki varētu vairāk lidot atpūsties un biznesa darījumos?

Aleksandrs Boļšakovs: Atpūsties visvairāk lido uz galamērķiem, uz kuriem ir tiešie reisi. Aviokompānija “airBaltic” lidoja uz Maltu, tagad turp dosies arī zemo cenu lidsabiedrība “Ryanair”, paskatīsimies, ko iespaidos šāda konkurence. Biznesa darījumiem aizvien populārāks galamērķis kļūst Ķīna, pieaugs ķīniešu valodas zināšanu nozīme. Piemēram, tur ne visas lapas internetā pieejamas arī angļu valodā, bet, ja mainās lidojums vai tml., var saskarties ar grūtībām. Arī uz Ķīnu vairāk dodas tieši ar Krievijas aviolīnijas “Aeroflot” lidmašīnām.

BalticTravelnews.com: Kuru pilsētu lidostas ir populārākie pārsēšanās centri ceļotājiem no Latvijas, lai dotos tālāk uz citām valstīm.

Aleksandrs Boļšakovs: Pirmajā vietā šeit jāierindo Frankfurtes lidosta, otrajā Londona, bet trešajā vienlīdzīgi varētu ierindot Berlīni un Maskavu. Tie, kuri uz Londonu lido ar “airBaltic”, lielākoties lido kaut kur tālāk. Lidsabiedrība “Ryanair” vairāk apkalpo pasažierus, kuriem Londona ir tiešais galamērķis.

BalticTravelnews.com: Vai varat pastāstīt kādus piemērus, kas saistās ar Jūsu klientu ļoti interesantām ceļošanas vēlmēm.

Aleksandrs Boļšakovs: Esam strādājuši ar klientu, kurš 10 dienu ceļojumam Maldivu salās bija gatavs atvēlēt 36 000 eiro. Taču arī viņam bija vēlme ieekonomēt dažus simtus eiro, bet beigās saprata, ka, lai arī to iespējams, pērkot šo ceļojumu citā valstī, tas būtu pārāk sarežģīti.

Daudzi jau daudzviet pasaulē ir bijuši, aizvien grūtāk viņus pārsteigt. Atceros gadījumu, kad kāds pieredzējis ceļotājs izdomāja, ka vēlētos paskatīties Dominikānas Republiku, kas viņam šķita liela eksotika. Aizbrauca un bija šokā, ka viesnīcas numurā nav televizors, bet tas jāiet skatīties uz kopējo atpūtas telpu...

BalticTravelnews.com: Kā Jūs saprotat, kāds ceļojums klientam būs piemērotākais?

Aleksandrs Boļšakovs: Cilvēki jau ir dzirdējuši atsauksmes, izlasījuši par iespējamo galamērķi, diez vai brauks, kur neviens nav bijis, un nekas par šo vietu nav zināms. Tālāk jau varam aprunāties par dažiem piemērotākajiem variantiem izvēlētajā galamērķī, vai apspriest vēl citus piedāvājumus līdzīgās valstīs. Visgrūtāk strādāt ar klientiem, kuri galīgi nezina, kurp vēlas doties, atnākot, nosauc pilnīgi pretējus galamērķus. Tad runājamies, piedāvājam ceļot uz vietām, ko mēs pārzinām vislabāk, lai viņš tiešām būtu apmierināts ar redzēto un piedzīvoto. Bieži vien no pieciem iedomātajiem galamērķiem ātri paliek tikai viens – tas, kuru klients var atļauties.

BalticTravelnews.com: Kā Jūs raksturotu ceļotāju paradumus – vai viņi izvēlas vienas un tās pašas valstis, vai tomēr katru reizi dodas citur?

Aleksandrs Boļšakovs: Dažādi! Zinu cilvēkus, kuri ar čartera lidojumiem ne tikai dodas uz vienu un to pašu vietu atkārtoti, bet arī vēlas dzīvot vienā un tajā pašā viesnīcā. Citi grib tikai viesnīcās atpūsties, citi vairāk doties ekskursijās.

BalticTravelnews.com: Latvijā tūrisma aģentūras strādā gan ar latviski, gan krieviski runājošajiem klientiem. Ko tas prasa no Jums, kā uzņēmēja?

Aleksandrs Boļšakovs: Tas ir grūtāk – nodrošināt komunikāciju abās valodās, bet tam ir arī atdeve no biznesa viedokļa. Tūrismā strādājot, ir labi zināt krievu, angļu valodu, vēl labāk arī ķīniešu! Pie mums aviobiļetes ļoti daudz pērk krieviski runājošie Igaunijas iedzīvotāji, jo Igaunijā nepraktizē tulkot lapas krievu valodā. Viņi lido no Tallinas un Rīgas. Ļoti labi pie mums aviobiļetes pērk arī baltkrievi un lido no Viļņas, Lietuvā vai Varšavas, Polijā – atkarībā, kura pilsēta tuvāk. Piemēram, baltkrieviem populārākais galamērķis no Viļņas lidostas ir Milāna, Itālijā.

BalticTravelnews.com: Nosauciet trīs populārākos galamērķus, kurp šovasar Latvijas ceļotāji vēlēsies lidot?

Aleksandrs Boļšakovs: Turcija, Malta, Spānija.

BalticTravelnews.com: Savukārt darījumu cilvēki?

Aleksandrs Boļšakovs: Vairāk ceļos pa Eiropu, Vācijā varētu būt vairāk darījumu braucienu

BalticTravelnews.com: Vai piekrītat, ka izdevīgāk bieži vien tagad aviobiļeti iegādāties ir vienā virzienā ar vienu aviokompāniju, bet atceļā lidot ar citu aviokompāniju.

Aleksandrs Boļšakovs: Kā ar kuru aviokompāniju un kādā laikā.

BalticTravelnews.com: Kā Jūs ienācāt tūrisma nozarē?

Aleksandrs Boļšakovs: Esmu no Latgales, savulaik pabeidzu Politehnisko institūtu – tagad Rīgas Tehnisko universitāti, studējot automašīnu  remontu un apkopi. Sāku strādāt specialitātē, bet aizgāju armijā, bet valstī notiekošo pārmaiņu laiku dēļ beidzu dienēt ātrāk. Atkal Rīgā sāku strādāt automašīnu jomā, bet darbs beidzās un aizbraucu atpakaļ uz Latgali. Pēc laika piezvanīja mans paziņa no tūrisma firmas “Sputnik” un piedāvāja braukt ar Toyota automašīnu, pabraucu (tiem laikiem tāda automašīna bija liela eksotika), tad viss sāka mainīties un vajadzēja organizēt pašam tūristu grupas uz Vāciju. Vēlāk pats izlēmu veidot tūrisma firmu, ko nosaucu Astra Tūre, un šogad jau uzņēmumam paliek 22 gadi.

BalticTravelnews.com: Kā Jūs atpūšaties, ceļojat? Vai ceļojumus pats sev plānojat?

Aleksandrs Boļšakovs: Jā, ceļojumus mūsu četru cilvēku ģimenei plānoju es pats, aviobiļetes iegādājos akcijās vismaz pusgadu pirms ceļojuma. Lai arī varētu, neizmantoju aviokompāniju mums piedāvātās atlaides. Galamērķī izīrējam automašīnu un ceļojam. Visbiežāk lidojam rudenī, kad ir skolēnu brīvlaiks. Daudzviet tad vēl ir silts un varam pagarināt savu vasaru. Neesam karstuma cienītāji, bet šajā laikā Maltā, Maljorkā vēl var peldēties. Interesants ceļojums mums bija uz Baltkrieviju. Jāatzīst, ka biju patīkami pārsteigts – lauki apkopti, ceļi labā kārtībā, ļoti tīras pilsētas, visur droši, cilvēki laipni un atsaucīgi, ir daudz interesanta ko redzēt.

BalticTravelnews.com: Kā Jūs tiekat galā ar stresu?

Aleksandrs Boļšakovs: Bet es neuzvelkos! (smejas – red.) Nav par ko, jo jau kādus desmit gadus cenšos dzīvot, strādāt tā, lai nebūtu stresa situāciju.

 

Uzziņa

Tūrisma aģentūrā Astra Tūre nodarbojas ar izejošo un ienākošo tūrismu – piedāvā iegādāties ceļojumus, aviobiļetes, čartera lidojumus, tāpat piedāvā organizēt darījumu braucienus, autonomu, apdrošināšanu, uzņemt viesus Latvijā.

Tūrisma aģentūrā Astra Tūre strādā 10 darbinieki

Jau vairāk nekā desmit gadus darbojas www.aviokase.lv